نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
گفتگو گزارش
1396/1/19 شنبه
..
یادداشت شفاهی کتابدار (5)
کتابخانه کوچکی که قلب فرهنگی منطقه است

در ذکر اهمیت کتابخانه و مراجعان همیشه این جمله معروف وصیت‌نامه مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی را که بر ضریح آرامگاه‌شان نصب شده سرلوحه کار خودم قرار داده‌ام: «مرا در کتابخانه عمومی زیر پای محققان علوم آل محمد دفن کنید.»


از زمانی که در کتابخانه صرف امانت دادن کتاب نه همه چیز بلکه تنها یکی از هدف‌گذاری‌ها شد، کتاب‌های مناسب یکی بعد از دیگری به کتابخانه رسید، مجلات مفید به صورت مرتب در دسترس قرار گرفت، دامنه اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه گسترش پیدا کرد و کتابخانه‌های عمومی به مجتمع‌هایی فرهنگی در سراسر کشور مبدل گشتند؛ تکانه‌های تغییرات کاربردی و مفید به خوبی حس شد. بعد از دو دهه کار در کتابخانه‌های مختلف می‌توانم به جرأت اذعان کنم که در دوره مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گام به گام بر میزان رضایت در اعضاء و مراجعین تأثیر گذاشته و استقبال، به طرز محسوسی افزایش یافته است.

با دمیده شدن احوالات نیکو در کالبد کتابخانه‌های عمومی، حس انگیزه و طراوت نیز در منِ کتابدار مضاف و نتیجه آن تشکیل کانون ادبی «پرنیان» کتابخانه عمومی بنت‌الهدی در سال 1395 شد. حالا کتابخانه صاحب کانونی شده که اعضایش می‌توانند در آن شعرها و داستان‌هایی که خود نوشته را بخوانند و آن را در معرض نقد و بررسی قرار دهند. «پرنیان» همان نشستی بود که مدت‌ها نیاز به آن را در کتابخانه احساس می‌کردم. فقط چند ماه زمان نیاز بود تا استقبال از این کانون ادبی آنقدر دلگرم کننده شود که در مدتی کوتاه به یکی از مهم‌ترین نشست‌های فرهنگی کتابخانه تبدیل شود.

بی‌گمان شیرین‌ترین خاطره سال 95 را باید در تقدیر ویژه دبیرکل نهاد در روز بیست و هفتم آبان از 15 عضو کتابخانه بنت‌الهدی به پاس شرکت در مسابقه نقاشی جشنواره رضوی مرتبط دانست. آن روز انگار اتفاقی مهم در کتابخانه رخ داده بود. همه خوشحال بودند. دستاوردی مطبوع همه را به وجد آورده بود. حضور و شرکت آنها دیده شده بود و این موضوع آنقدر بازخوردِ وجدآفرینی در بچه‌ها پدید آورده بود که دشوار است از شیرین‌ترین خاطره سال 1395 در کتابخانه سخن به میان بیاید اما از آن یادی نشود.

دیدن کودکان و نوجوانانی که به کتابخانه می‌آیند در کنار لذت ناب آن، یک پیام مهم نیز برای من به عنوان یک کتابدار دارد؛ اینکه آنها در زمانه‌ای که انواع تفریحات برایشان فراهم است، کتابخانه را برای گذران اوقات فراغت انتخاب کرده‌اند. این رفتار آنها آنقدر مرا تحت تأثیر قرار می‌دهد که باعث می‌شود به احترام تک‌تک‌شان از جایم برخیزم و با جان و دل آنچه در توانم است را برایشان انجام دهم. در ذکر اهمیت کتابخانه و مراجعان همیشه این جمله معروف وصیت‌نامه مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی را که بر ضریح آرامگاه‌شان نصب شده سرلوحه کار خودم قرار داده‌ام: «مرا در کتابخانه عمومی زیر پای محققان علوم آل محمد دفن کنید.»

وقتی به کتابخانه عمومی بنت‌الهدی آمدم تجربه کار در کتابخانه‌های بزرگ‌تری مثل کتابخانه مرکزی قوچان و کتابخانه آقانجفی قوچانی را نیز به همراه داشتم. کتابخانه‌هایی که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشتند. بعد از مدتی دریافتم که سطح مطالعه و کتاب‌های درخواستی اعضاء نیاز به ارتقایی اساسی دارد. برای همین در نخستین گام می‌بایست آنها را با آثار نویسندگان بزرگ دنیا و نویسندگان برتر کشور خودمان آشنا می‌کردم. برای همین تصمیم گرفتم به جای خواندن کتاب‌های جدید یکبار دیگر به سراغ عناوینی که در سال‌های گذشته مطالعه کرده‌ام بروم و با مطالعه آنها و معرفی‌شان به اعضاء، ترغیب به خوب خواندن و جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌شان را با معرفی این دست از کتاب‌ها ایجاد کنم. از آنها می‌خواستم زندگینامه‌های شهداء و کتاب‌هایی که درباره آنها نوشته شده را مطالعه کنند و خلاصه آنها را برای سایر دوستانشان تعریف کنند تا از این طریق آنها را نیز به خواندن تشویق کنند.

کتابخانه ما در منطقه‌ محرومی که امکانات اندکی دارد قرار گرفته است. یک کتابخانه 84 متری که در عین سادگی مهم‌ترین و تنها نقطه فرهنگی منطقه نیز محسوب می‌شود. شاید به همین خاطر برایتان جالب باشد اگر بگویم برگزاری کارگاه‌های آموزش کاردستی در کتابخانه در سال 95 یکی از برنامه‌هایی بود که با استقبال فراوانی از سوی اعضاء مواجه شد. اقبالی که دلیل آن ارتباط مستقیمی با فقدان مراکز تفریحی و آموزشی قابل اعتنا در این منطقه دارد و خوشبختانه کتابخانه به خوبی موفق به پر کردن این جای خالی شده است.

سال نو شده است و  بوی خوش بهار در شهرها و روستاهای ما دمیده شده؛ پس چه خوش‌تر است که در این ایام از مطالعه کتاب نیز غافل نشویم. «کلیله و دمنه» نامی آشنا برای همه ما است اما به واقع چند نفر از ما آن را خوانده‌ایم؟ من این کتاب را برای چندمین بار در سال 1395 مطالعه کردم و اکنون نیز خواندن آن‌را به همه همکارانم پیشنهاد می‌کنم.  با اینکه «کلیله و دمنه» اثری کهن محسوب می‌شود اما مطالعه آن خواننده را با ظرافت‌های پرشمار آن آشنا می‎سازد. این کتاب که معمولاً به عنوان اثری مناسب برای گروه سنی کودک و نوجوان معرفی می‌شود، اما به دلیل غنایش برای بزرگسالان نیز مفید است. از این کتاب ترجمه‌های مختلفی موجود است که من ترجمه دکتر فتح‌الله مجتبایی را به علاقه‌مندان توصیه می‌کنم.

فاطمه خجسته جعفرآبادی

مسئول کتابخانه عمومی بنت‌الهدی قوچان خراسان‌رضوی


بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 11801