نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
اخبار استان ها
1396/2/6 چهارشنبه
..
توسط کانون صبح اشراق بخش نابینایان کتابخانه عمومی آیت‌ا‌لله خامنه‌ای قم؛
نشست نقد و بررسی کتاب «بیوه کشی» برگزار شد

نشست نقد و بررسی کتاب «بیوه کشی» نوشته یوسف عالیخانی با همکاری کانون صبح اشراق بخش نابینایان کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای قم در این کتابخانه برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، کتاب «بیوه کشی» نوشته یوسف علیخانی با حضور محبوبه حاجی‌مرتضایی از منتقدان ادبی استان قم و شماری از اعضای نابینا توسط کانون صبح اشراق بخش نابینایان کتابخانه عمومی آیت‌الله خامنه‌ای نقد و بررسی شد.

حاجی‌مرتضایی در این نشست ضمن تشریح معنی واژه «اوشانان» به تفاوت‌ها و شباهت‌های این رمان و کتاب «صد سال تنهایی ماکز» نویسنده آمریکای لاتین پرداخت و گفت: هر دو کتاب در مورد باورهای بومی صحبت کرده‌اند اما در «بیوه کشی» ما شاهد ژانر رئال واقعی و نقد بر جامعه سنتی هستیم و در «صد سال تنهایی» ژانر رئالیسم جادویی و تخیلی قوی را نظاره می‌کنیم.

حاجی‌مرتضایی همچنین گفت: نویسنده با چیدن اسامی خاص در کنار یکدیگر که همگی به صورت نمادین هستند؛  قصه‌پردازی کرده و توانسته مخاطب را به خود جذب کند.

وی تنها ایراد و اشکال این داستان را به کارگیری لحن میلکی در نثر داستان عنوان کرد و افزود: ایجاد لحن نامناسب حتی در خوانش یک کلمه باعث وازدگی مخاطب می شود و از این لحن تنها باید در دیالوگ‌ها بهره برد.

گفتنی است در این نشست همچنین داستان «بیوه کشی» به لحاظ ادبی و روانشناسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت. پنهان‌سازی زمان، انفعال زنان و عدم تاثیرگذاری آنان و نداشتن حق انتخاب از مباحث مطرح شده در این نقد بود. همچنین در نشست معرفی و بررسی کتاب «بیوه کشی»، پیرامون زن محوری و آداب و رسوم زنانه در این رمان بحث و گفتگو شد.


 

منبع : قم

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 7202