نهاد عمومی کتابخانه های عمومی کشور
..
زاهدان:
برگزاری نشست کتاب‌خوان کتابخانه عمومی امام حسین(ع) زاهدان
..
حاجی‌آباد:
برگزاری مسابقه نقاشی «خلیج فارس» در کتابخانه عمومی الزهراء حاجی‌آباد
..
بندرعباس:
مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی علامه طباطبائی بندرعباس
..
فسا:
برنامه های بزرگداشت «روز فسا» در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان
..
منجیل:
کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) بازگشایی شد
اخبار استان ها
1396/2/6 چهارشنبه
..
در آستان مقدس حضرت معصومه(س) و مرکز جامعه‌المصطفی قم برگزار شد؛
نشست هم اندیشی جشنواره رضوی با حضور مدیرکل فرهنگی نهاد

سلسله نشست‌های هم‌اندیشی جشنواره رضوی در قالب دیدار مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و مدیرکل فرهنگی مرکز بین المللی جامعه‌المصطفی در قم برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، نشست‌های هم‌اندیشی برگزاری جشنواره کتاب‌خوای رضوی به منظور هماهنگی و تعامل هر چه بیشتر با نهادها و مراکز فرهنگی در برگزاری این جشنواره با دیدار اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و حجت‌الاسلام والمسلمین امیرعطاء‌الله جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم با مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و مدیرکل فرهنگی مرکز بین المللی جامعه‌المصطفی برگزار شد.

دیدار مدیرکل فرهنگی نهاد با مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)جانعلی‌پور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در نخستین دیدار خود با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) اظهار داشت: سال گذشته در همین ایام بود که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزاری جشنواره کتاب‌خوانی رضوی را بر عهده گرفت و با توجه به ذیق وقت، چاپ کتاب و طرح سوالات را به صورت مکتوب و آنلاین در سریع ترین زمان ممکن انجام داد.

مدیرکل فرهنگی نهاد در ادامه افزود: در این جشنواره که 238 هزار نفر شرکت کننده داشت؛ سه عنوان کتاب در گروه‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال انتخاب و معرفی شد که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد.

وی همچنین اضافه کرد: پس از اختتامیه جشنواره رضوی مدیران و کارشناسان به بررسی ضعف‌ها و آسیب‌شناسی این مسابقه پرداختند تا در سال جاری شاهد این مشکلات نباشیم. به همین منظور برای برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی رضوی در این دوره، از مهرماه سال گذشته به تهیه منابع،  طراحی سوالات و 500 هزار پاسخنامه پرداختیم که هم اکنون نیز در استان‌ها توزیع شده‌اند.

جانعلی‌پور در بخش دیگری از این دیدار اظهار داشت: نهاد برای گرامیداشت دهه کرامت و با هدف آشنایی افراد با هر سه بزرگوار یعنی حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع)، احمد بن موسی شاه چراغ(ع) و کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) کتاب‌هایی را با 50 درصد تخفیف در نظر گرفتیم که یکی از کتاب‌ها مربوط به خواهر بزرگوار امام رضا(ع) است و در همین راستا ما آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) را متولی این کار کردیم و افتخار داریم تا با این آستان مقدس همکاری دو جانبه‌ای را انجام دهیم.

مدیرکل فرهنگی نهاد همچنین بیان کرد: کودکان و نوجوانان در قالب نقاشی، قصه و ارسال فیلم می‌توانند در جشنواره کتاب‌خوانی رضوی شرکت کنند، ضمن اینکه از هر کتاب دو نسخه به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ارسال شده و یک نسخه پشتیبان نیز برای مواقع مورد نیاز در دسترس اداره کل کتابخانه‌های عمومی هر استان قرار گرفته تا در اختیار مخاطبین قرار داده شود.

وی در ادامه افزود: برگزاری مسابقه به صورت آنلاین با هدف صرفه‌جویی در کاغذ و هزینه کمتر انجام گرفته؛ ضمن اینکه برای شرکت کنندگان بخش الکترونیکی نیز امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

جانعلی‌پور علت تفاوت در پرسشنامه‌ها و سوالات را، مطالعه دقیق کتاب و پرهیز از آمارسازی عنوان کرد و افزود: مسابقه کتاب‌خوانی رضوی همچون سال گذشته به صورت فردی و خانوادگی برگزار می‌شود و ما امیدواریم شاهد افزایش کمیت همراه با کیفیتی عالی باشیم.

مدیرکل فرهنگی نهاد در این دیدار همچنین به کتاب بانوی کرامت نوشته آیت‌الله کریمی جهرمی به عنوان یکی از منابع مسابقه کتاب‌خوانی در جشنواره رضوی اشاره کرد و تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور آمادگی و افتخار این را دارد تا این جشنواره ملی و بین‌المللی را با همکاری و مشارکت این آستان برگزار کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در این دیدار برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی جشنواره رضوی را کاری بس ارزشمند و بزرگ عنوان و ابراز امیدواری کرد هم‌افزایی و تعامل خوبی با نهاد در برگزاری و مشارکت این جشنواره انجام شود.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های خوب و بالقوه‌ موجود در حرم مطهر خاطرنشان کرد: در مراسم اختتامیه از برندگان مسابقه کتاب بانوی ملکوت رضوی در کنار مضجع شریف بانوی دو سرا تقدیر شود.

مدیر فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) در پایان گفت: کتاب «بانوی ملکوت» کتابی معتبر و غنی است که در این بارگاه نورانی به منظور گسترش گفتمان کتابخوانی و ترویج فرهنگ رضوی تبلیغ و معرفی می‌شود.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم نیز در این دیدار ضمن اشاره به روند برگزاری جشنواره  اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم آستان مقدس حضرت معصومه(س) فضایی را ایجاد کند تا غرفه‌ای برای قصه ‌گویی و نقاشی، فروشگاه کتاب و اجرای مسابقات راه‌اندازی شود تا خانواده‌های بیشتری در جریان کار قرار بگیرند و ما شاهد مشارکت حداکثری باشیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ایجاد فضایی مناسب و رایگان برای اسکان برگزیدگان مسابقه کتاب «بانوی ملکوت» در آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز شور و اشتیاق بیشتری را در بر خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری در پایان گفت: تبلیغات و اطلاع‌رسانی در حرم مطهر نیز قطعاً کمک بزرگی به این مسابقه خواهد کرد.

دیدار و گفتگوی مدیرکل فرهنگی نهاد با مدیرکل فرهنگی جامعه‌المصطفی با محوریت جشنواره رضویمدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه سفر خود به استان قم در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین مرادی مدیرکل فرهنگی مرکز بین‌المللی جامعه‌المصطفی اظهار داشت: بخش کتابخوانی جشنواره بین‌المللی رضوی با هدف گسترش فرهنگ مطالعه مفید و ترویج مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به نهاد کتابخانه‌ها واگذار شده و برای برگزاری آن نیز 60 هزار نسخه کتاب چاپ و در سراسر کشور منتشر شده است.

وی با اشاره به کتاب‌خوان بودن طلاب و دانش‌آموخته‌گان جامعه‌المصطفی خاطرنشان کرد: علاقه و ارادت طلاب و دانش‌آموخته‌گان این مرکز به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می‌تواند بستر مناسبی را برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی در سطح بین‌الملل فراهم سازد.

مدیرکل فرهنگی مرکز جامعه‌المصطفی نیز در این دیدار با اشاره به به پتانسیل این مجموعه در سطح ملی و به ویژه برون‌مرزی گفت: این مرکز 220 تشکل فرهنگی، شبکه‌های متعدد ماهواره‌ای و کتابخانه‌هایی مجهز دارد و ما با بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها حمایت همه جانبه خود را به لحاظ مالی، تبلیغات، اطلاع‌رسانی و ترجمه با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حوزه بین‌الملل اعلام می‌داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین جباری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم نیز در بخش دیگری از این نشست ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌ها، طرح‌ها و خدمات کتابخانه‌های عمومی در بخش‌های مختلف بیان داشت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه‌ای، فعالیت‌های فرهنگی متنوعی را نیز همچون نشست‌های کتاب‌خوان، نقد کتاب و مسابقات کتابخوانی و ... ویژه همه اقشار و گروه های سنی با هدف ترویج مطالعه مفید برگزار می‌کند.

وی سپس به جشنواره رضوی اشاره کرد و گفت: این مسابقه به صورت رایگان و با رویکردی کاملاً فرهنگی و مذهبی برگزار می‌شود و فایل PDF کتاب‌ها نیز در پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور موجود است.

گفتنی است حضور در نخستین جلسه شورای اداری استان قم با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی آخرین برنامه حضور اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل فرهنگی نهاد در سفر به استان قم بود.

منبع : قم

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 15838